Rekrutacja Erasmus+ 2024/2025
Rekrutacja Erasmus+ 2023/2024
31 stycznia 2023r. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków
o akredytację złożonych w terminie do 19 października 2022r. w akcji 1, w sektorze Edukacja szkolna.
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu otrzymało wieloletni dostęp do funduszy europejskich na realizację działań związanych z rozwojem młodzieży i kadry edukacyjnej. Dostęp ten, zwany akredytacją Erasmusa, umożliwia wyjazdy edukacyjne na kursy, szkolenia, naukę w zagranicznych szkołach dla grup uczniów. Daje to ogromne możliwości rozwoju potencjału wszystkich członków naszej społeczności szkolnej i nadania placówce europejskiego wymiaru.
W ciągu najbliższych pięciu lat 80 uczniów i 35 nauczycieli weźmie udział w zagranicznych mobilnościach.
Poprzez realizację działań w ramach mobilności II LO chce osiągnąć następujące cele:
*wymianę doświadczeń z nauczycielami oraz kadrą zarządzającą z innych krajów,
*rozwijanie umiejętności IT,
*propagowanie idei europejskości,
*organizację zajęć plenerowych,
*II ekoLOgiczna – propagowanie działań ekologicznych.
Uczestnictwo uczniów II LO w programie Erasmus+ wpłynie na wzrost poziomu świadomości i zainteresowania innymi kulturami w ramach Unii Europejskiej, zwiększenie tolerancji dla odmienności, umożliwi przygotowanie uczniów do roli obywatela wielonarodowego, wielokulturowego i wielojęzycznego, ułatwi promowanie aktywności obywatelskiej i podejmowania inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego i globalnego wśród młodych ludzi.
Uczestnictwo kadry II LO w mobilnościach zapewni transfer wiedzy i doświadczeń na międzynarodowym poziomie oraz wypracowanie nowych narzędzi i metod pracy przy wykorzystaniu wiedzy, kompetencji i doświadczeń zdobytych za granicą.
Goście z Rumunii w II LO – realizacja projektu Erasmus+
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu gościło uczniów i nauczycieli z Colegiul Tehnic Ion Holban – szkoły znajdującej się w mieście Jassy. Rumuńska młodzież przez tydzień uczyła się w murach II LO i wspólnie z polskimi kolegami odkrywali uroki naszego miasta, poznawali tradycje i kulturę obydwu krajów doskonaląc przy tym język angielski.
Gospodarze zadbali o szereg atrakcji dla gości z Rumunii. Zarówno uczniowie, jak i realizujący job shadowing nauczyciele, wzięli udział w licznych zajęciach prowadzonych przez pedagogów z II LO, uczestniczyli też w wykładzie na Akademii Zamojskiej. Rozwój kompetencji ICT oraz doskonalenie umiejętności językowych stanowiły główne założenia wspólnych działań, a nauka w międzynarodowych grupach była okazją do budowania wspólnych relacji, wymiany doświadczeń oraz doskonalenia kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim.
Rumuńscy goście, korzystając z zaproszenia Pana Prezydenta, wzięli udział w spotkaniu w Zamojskim Ratuszu, na którym wiceprezydent miasta – Pan Marek Kudela opowiedział krótko o Zamościu i zaprosił wszystkich uczestników spotkania na wieżę ratuszową, skąd podziwiać można niezwykłą panoramę Starego Miasta. Uczestnicy mobilności wzięli udział w warsztatach kulinarnych w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej Nr 6. Dzięki uprzejmości Dyrekcji z SP 6 przygotowano pierogi, których nie powstydziłaby się najlepsza gospodyni!
Tygodniowy pobyt młodzieży i nauczycieli z Rumunii był zwieńczeniem wielomiesięcznej współpracy koordynatorów, dla uczestników okazał się szansą na wspólną naukę, wymianę doświadczeń, nawiązanie i rozwijanie nowych relacji oraz perspektywy dalszej współpracy w ramach programu Erasmus+.
Wszystkie podejmowane działania mają na celu podnoszenie jakości pracy II LO, rozwijanie jej europejskiego wymiaru, rozwijanie tolerancji i otwartości na inne kultury, oraz pasji i kreatywności zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.
Zobacz więcej w galerii zdjęć…
“Sfinansowany ze środków UE. Wyrażane poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”
Nasza szkoła pięknieje w oczach dzięki realizacji projektu „Zielono Nam!”
Wspaniały ogród od frontu naszej szkoły to efekt pracy Młodzieży i Nauczycieli z II LO, zrealizowany w ramach akredytowanego projektu programu Erasmus+ sfinansowanego ze środków unijnych. Ekologiczne założenia projektu przyświecały nam na każdym etapie realizacji naszych zamierzeń. Odbyliśmy liczne spotkania i konsultacje z ekspertami, dokonaliśmy analizy podłoża, warunków i przestrzeni jaką dysponowaliśmy, aby opracować projekt uwzględniający wymagania roślin i ostateczny efekt estetyczny. Tworzenie ogrodu, ostatni etap naszych działań, zrealizowaliśmy 30 maja 2024r. Jesteśmy bardzo dumni z efektu i mamy nadzieję, że będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez długi czas.
Zobacz więcej w galerii zdjęć…
“Sfinansowany ze środków UE. Wyrażane poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”