,,Wybierz życie. Pierwszy krok.?

W obecnym roku szkolnym w naszej szkole realizowana jest kolejna edycja zdrowotnego programu profilaktycznego ,,Wybierz życie. Pierwszy krok.? Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (dziewcząt i chłopców klas pierwszych) oraz do ich rodziców i opiekunów. Główny cel to rozwijanie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywołanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi. Bardzo ważne jest, aby zwiększyć poziom wiedzy na temat profilaktyki raka i roli wirusa w jego powstawaniu oraz motywować kobiety do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.

 

W ramach programu od kwietnia tego roku w klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przez panią Ewę Łysiak i Urszulę Jarocką. Na początku zajęć wszyscy uczniowie wypełniali ankiety, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nowotworem, wysłuchali prelekcję i obejrzeli krótki film ? prezentację. Każdy uczestnik dostał zakładkę i składankę dla rodziców. Jednym z założeń programowych jest zainicjowanie w domach dyskusji z rodzicami na temat potrzeby poddawania się badaniom profilaktycznym i spowodowanie, aby mamy zadeklarowały chęć wykonania badania cytologicznego. Po zakończeniu zajęć uczniowie mogli zweryfikować zdobytą wiedzę ponownie wypełniając ankiety.

21 maja klasa II ?I? biologiczno-medyczna odbyła wycieczkę edukacyjną do gabinetu lekarskiego w Centrum Medycznym LUXMED, gdzie wykwalifikowana położna zapoznała dziewczęta, jak należy przygotować się do badania cytologicznego. Młodzież miała też okazję do zadawania nurtujących pytań związanych z funkcjonowaniem organizmu kobiety oraz problemów wieku dojrzewania i płciowości człowieka.

Ciekawym okazało się spotkanie zorganizowane w szkole przez klasę II ?I?: Milenę Łapę, Karolinę Surmacz, Klaudię Sałamachę, Damiana Repeckiego i Kamila Cimka pod kierunkiem pani Ewy Łysiak. Uczniowie przedstawili swoim rówieśnikom videocasty i prezentację na temat zapobiegania chorobom nowotworowym w tym raka szyjki macicy. Gościami naszego programu były: pani Anna Pysiewicz pracownik sekcji oświaty i promocji zdrowia przy PSSE w Zamościu oraz położna pani Urszula Naporowska. Dziewczęta klas I mogły w bezpośredniej rozmowie z położną dowiedzieć się, jak rozwiązywać problemy zwiazane ze zdrowiem kobiety. Pani Anna Pysiewicz podsumowała podjęte przez młodzież działania podkreślając dużą wagę takich form edukacji wśód młodzieży.