Spotkania młodzieżowe w Berlinie

Thumbnail image Thumbnail image Thumbnail image

W dniach 7.11.2015 ? 15.11.2015 uczniowie z i II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu i Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu wzięli udział w projekcie Internation Youth Meeting - Batteries for the Wehrmacht.

Projekt zrealizowany był na terenie Centrum Dokumentacji Obozu Pracy Przymusowej (Nazi Forced Labour Documentation Centre) Fabryki Baterii Pertrix w Berlinie. Uczniowie z Zamościa byli jedynymi reprezentami z Polski i było to pierwsze spotkanie młodzieży. W projekcie brali udział także uczniowie z Wiednia (Austria) i Berlina (Niemcy). Projekt został sfinansowany przez Fundację ?Johanna Quandt Foundation?.

Młodzież podczas spotkania w Berlinie przygotowywała spektakl ? The staged reading, który został zaprezentowany podczas Otwarcia Centrum Spotkań Młodzieży na terenie obozy pracy przymusowej w dniu 12.11.2015 r. oraz Dni Otwartych nowej wystawy poświęconej byłym pracownikom w dniu 14.11.2015 r.

Uczestnicy mieli możliwość spotkać się z byłymi pracownikami przymusowymi: Piet de Ruiter z Holandii oraz Marią i Teodorem Kocur z Ukrainy oraz z ich rodzinami. Jak przyznają sami uczniowie mieli do czynienia z ?żywą historią?, a nie faktami przeczytanymi w podręcznikach.

Nawiązana współpraca będzie początkiem kolejnych projektów realizowanych z Centrum Dokumentacji Obozu Pracy Przymusowej w Berlinie.