Zapraszamy do Galerii "WIESZAK"

GNIDA PLAKAT web

 

,,Inni”
Ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne są w Polsce odrzucani przez resztę społeczeństwa; są wytykani palcami oraz izolowani. Często zapominamy, że każdy ma prawo do życia. Stereotypy sprawiają, że postrzegamy ludzi chorych psychicznie jako „innych”. A przecież „inny” jest każdy z nas.

Za murami szpitala psychiatrycznego wciąż toczy się życie, w którym główną rolę odgrywa człowiek i jego emocje. Każdy pacjent ma swoją historię. Każdy pacjent potrzebuje rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Szpital pozwala im być ,,normalnymi” w ich własnym rozumieniu tego słowa. W szpitalu czują się jak w domu – mają tu przyjaciół oraz należytą opiekę. Mogą opuszczać mury szpitala, żeby pójść na spacer, do sklepu czy kawiarni i przebywać wśród ludzi zdrowych.
Mimo, że wiele osób na świecie zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, temat ten nadal stanowi tabu i jest powodem do żartów. Tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy sam nie padnie ofiarą choroby psychicznej.
Moje fotografie ukazują normalność osób przebywających w szpitalu psychiatrycznym. Stanowią dowód na to, że obraz szpitali psychiatrycznych kreowany czasami przez media jest przesadzony, mocno podkoloryzowany. Pokazuję, że szpital jest dla pacjenta domem i że każdy z nas jest równoprawnym człowiekiem.


Aleksandra Gnida - absolwentka Lubelskiej Szkoły Fotografii oraz technikum o profilu fototechnicznym. Brała udział w wielu konkursach. Uczyła się również fotografii analogowej.

5 13 14 19